Nacházíte se: 

Zajímavé články

Solární panely pro domácnost

Solární energie byla na vzestupu v minulých letech především díky stavbě velkého množství fotovoltaických elektráren. Tento boom již opadl a nahradila ho vlna zájmu o solární panely pro domácnost. Hlavními důvody jsou energetická soběstačnost a snaha snížit účty za energii.

Solární panely pro domácnostSolární panely jsou totiž ideální způsobem, jak můžete ušetřit náklady za teplo. Systém využívá zcela zdarma sluneční záření, kterým Slunce zásobuje Zemi, a přeměňuje ho na energii, kterou je možné využít k vytápění domácnosti nebo ohřevu vody.

Vytápění solárními panely

Nejdůležitější při výběru solárních panelů je jejich účinnost, která se pohybuje za průměrné intenzity záření během roku mezi 60-95%. Účinnost solárního systému se mění v závislosti na venkovní teplotě a intenzitě slunečního svitu. Pro vytápění domácnosti se výpočet kusů solárních panelů odvíjí od tepelné ztráty domu. Na každý kilowatt připadá 1,2 m2 solárního panelu.

Solární panely na ohřev vody

Pokud se chystáte využít solární panely na ohřev vody, budete potřebovat přibližně 1 m2 na osobu. Tato plocha dokáže během letního dne ohřát až 100l vody o teplotě 55°C. Klimatické podmínky České republiky bohužel nejsou příznivé k využití solárního systému bez doplňkového zdroje tepla. Zvládnou však pokrýt přibližně 50-60% celkové spotřeby tepla za rok.    

Dotace na solární panely

Investice do solárního systému má návratnost, které se pohybuje v rozmezí 5 až 15 let v závislosti na dimenzování systému. Při využití dotace na solární panely v programu Nová zelená úsporám se pohybuje návratnost solárních panelů kolem 3 až 5 let.

24.3.2015
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu souhlasíte s podmínkami používání souborů cookie. Zobrazit více informací.
Rozumím